درد درمان در زیرکوه

1285
توسط : علیرضا ابراهیمی آبیز | تاریخ : 17 آذر 1394

 
به گزارش روزنامه خراسان جنوبی

علیرضا ابراهیمی- شبکه بهداشت و درمان شهرستان زیرکوه سال 92 از قاینات منتزع و به عنوان یک شبکه مستقل و زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی بیرجند کار خود را آغاز کرد.
در ابتدا این شبکه دارای 6 مرکز بهداشتی درمانی و 32 خانه بهداشت و 2 پایگاه بهداشتی شهری بود اما طی دو سال گذشته مرکز بهداشتی درمانی حضرت زینب در مجاورت روستاهای محمدآباد و حسین آباد، مرکز بهداشتی درمانی شیرگ، خانه بهداشت شماره 2 شاهرخت و خانه بهداشت کریزان نیز راه اندازی شد. 
 
حالا شبکه بهداشت و درمان شهرستان زیرکوه دارای 8 مرکز بهداشتی درمانی در  شاهرخت، حاجی آباد، بهمن آباد، آبیز، افین، زهان، حسین آباد، شیرگ و همچنین 34 خانه بهداشت و 3 پایگاه شهری است.
اما مرزی بودن شهرستان زیرکوه، پراکندگی جمعیت و راه های ارتباطی نامناسب از جمله دلایلی است که اهمیت بهداشت و درمان در این شهرستان را چند برابر می کند.
 
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان زیرکوه با بیان اینکه در این شهرستان بیمارستان نداریم، گفت: مجوز احداث بیمارستان 64 تختخوابی اخذ و برای تامین اعتبار به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ارسال شده است.
دکتر «ناصری» از اخذ مجوزهایی برای احداث یک مرکز بهداشتی درمانی در بارنجگان و 5 خانه بهداشت در روستاهای سارجین، سینیدر، چاپایاب، حسن آباد و مهرک کلاته نو خبر داد و افزود: امیدواریم با کمک خیران اعتبارات لازم هر چه سریعتر تامین و این مراکز احداث شود.
 
نبود متخصص
 
«شبکه بهداشت و درمان شهرستان زیرکوه 11 پزشک عمومی در مراکز بهداشتی درمانی، یک دندانپزشک و 2 پزشک عمومی مستقر در شهر حاجی آباد دارد.» 
وی با بیان این مطلب گفت: شبکه بهداشت و درمان شهرستان از وجود متخصص محروم بوده و علت آن هم نبود بیمارستان در این شهرستان است. وی افزود: البته از طرف معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند قول مساعد داده شده که متخصصان اطفال، داخلی و زنان شاغل در شبکه بهداشت و درمان قاینات یک روز در هفته در شهرستان زیرکوه خدمت کنند. وی در پاسخ به اینکه تنها درمانگاه شبانه روزی شهرستان زیرکوه چه قابلیت های ویژه ای دارد گفت : راه اندازی آزمایشگاه مجهز و افتتاح رادیولوژی و حضور فعال کادر درمانی به صورت 24 ساعته از اقداماتی است که در این خصوص انجام شده است.
 
ماما کم است
 
به گزارش خبرنگار ما، علاوه بر مشکلات عدیده بهداشتی و درمانی، کم بودن تعداد ماما در این شهرستان نیز مردم این منطقه را با مشکلاتی مواجه کرده است. شهروندی که هفته گذشته شاهد یک زایمان خیابانی در آبیز بوده است، می گوید: شبانه یک زن باردار را از روستاهای لب مرز با ماشین وانت و به زحمت به آبیز آورده بودند، در مرکز بهداشت آبیز کسی نتوانسته زایمان را انجام دهد و دنبال مامای روستایی فرستاده بودند، مامای روستایی وقتی بالای سر مریض رسید زمان را چنان از دست رفته دید که مجبور شد داخل وانت زایمان را انجام دهد.  
«حسنی» با تعریف این ماجرا به بیمارانی اشاره کرد که به ویژه در زمستان به دلیل فاصله زیاد روستاهای مرزی تا مرکز شهرستان و بدی جاده های ارتباطی زمان طلایی را از دست می دهند و به زحمت خودشان را به درمانگاه می رسانند.
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان زیرکوه در این باره توضیح داد: در شبکه بهداشت و درمان زیرکوه 10 ماما مشغول خدمت هستند که 6 نفر کارشناس و 4 نفر کاردان هستند و در مراکز حاجی آباد، بهمن آباد، آبیز، شاهرخت، زهان، حسین آباد و اورژانس شبانه روزی شادروان ناصری حاجی آباد حضور دارند.
دکتر «ناصری» با بیان اینکه تعداد ماما بر اساس دو ملاک جمعیت و تعداد مراکز بهداشتی درمانی تعیین می شود، گفت با توجه به این ملاک ها تعداد ماماهای شاغل در شبکه بیش از حد انتظار است. 
وی با توضیح اینکه ماماهایی که در مراکز بهداشت هستند بیشتر کار کنترل مادران باردار، ویتامین دادن، گوش کردن صدای جنین و... را انجام می دهند، گفت: در واحد تسهیلات شهر حاجی آباد دو ماما به صورت شبانه روزی کار می کنند و از آن جا که توصیه ما هم این است که زایمان حتما در محیط بهداشتی و ایمن انجام شود بیمار باید خودش را به واحد «تسهیلات» برساند و اگر هم مشکلی هست با 115 تماس بگیرند تا در کمترین زمان بیمار به تنها واحد «تسهیلات» در شهر حاجی آباد منتقل شود. وی با بیان اینکه 67 درصد زایمان ها در شهرستان طبیعی و 33 درصد با سزارین انجام می شود، گفت: کلاس های آمادگی زایمان در مرکز بهداشت شهرستان و کلاس های آموزش برای مادران باردار در تمامی مراکز بهداشتی درمانی و خانه های بهداشت به طور مداوم اجرا می شود.
 
نیاز آمبولانس 
 
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان زیرکوه گفت: این شهرستان دارای 7  آمبولانس است که 2 دستگاه مربوط به اورژانس 115 و 5 دستگاه مربوط به مراکز بهداشتی درمانی است که از این تعداد 3 دستگاه فرسوده است.
دکتر «ناصری» با بیان این که برای مراکز بهداشتی درمانی آبیز، بهمن آباد، حسین آباد، شیرگ، زهان و افین به آمبولانس نیاز داریم، افزود: نبود بیمارستان و پزشک متخصص، کم بودن پایگاه های اورژانس 115 و کمبود نیروی انسانی از مهم ترین مشکلات شبکه بهداشت و درمان شهرستان زیرکوه است.

همچنین ببینید

نامه علیرضا ابراهیمی به رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

این نامه در تاریخ 29 آذر 1392  به رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ارسال شده است  وضعیت

این صدای مردم است که می شنوید

  سعدی عضو شورای اسلامی روستای فندخت ، طی تماس تلفنی به آبیز خبر گفت : چند روز پیش فرزندم از

امروز مسولین زیرکوه را آش دادند

زنگ سلامت سال 1393  شعار «يك عمر سلامتي، با خود مراقبتي» درمدرسه دخترانه اميد انقلاب اين

بیست و هفتمین اداره در شهرستان زیرکوه راه اندازی شد

بالاخره شبکه بهداشت و درمان شهرستان زیرکوه از قاین انتزاع گردید و دکتر ناصری به عنوان رئیس شبکه

نظرات کاربران

User Avatar
مطالب : 0
نظرات : 4459
از آبیز در تاریخ : 17/09/1394 - 10:52
  • Like
  • 2
درود بر علیرضا که دغدغه اش کمک به مردم منطقه استنظری بنویسیدنام شما :
ایمیل شما :
نظر شما :
کد امنیتی :
عکس خوانده نمی شود
کد را وارد کنید :
تصاویر برگزیده
آمار بازدید
امروز:669
دیروز :6379
این هفته :669
هفته گذشته :51371
این ماه:185130
این سال :1092425
بازدید کل:4027837
امروز به :0 نظر کاربران پاسخ داده ایم.

آمارآنلاین :
کاربر آنلاین: (1)
مهمان آنلاین : (7)
موتورجستجوگر : (0)
درحال حاضر: 8 نفر درسایت حضور دارند