آسبادهای نشتیفان

567
توسط : احمدزراعتگر | تاریخ : 13 تیر 1396

مجموعه آسیاب های بادی نشتیفان شهرستان خواف استان خراسان رضوی، که در گویش محلی به آنها آسباد گفته می شود، از بزرگترین مجموعه های خشت، گل و چوب بازمانده از دوره ی صفویه و همچنین بزرگترین و قدیمی ترین مجموعه آسبادهای جهان به شمار می آیند.

یکی از مهمترین و چشمگیرترین ساختهای فرهنگی در نشتیفان آسیاب های بادی آن می باشد. درباره پیدایش آسیاب ها اطلاعات دقیقی در دسترس نیست. اغلب مورخین که در طول قرون متمادی به ایران سفر کرده اند مبنای آن ها را قبل از فتح ایران به دست مسلمین ذکر می کنند. حتی برخی پا را فراتر نهاده و تکوین آنها را به 1700 سال قبل از میلاد مسیح مربوط می دانند. قدیمی ترین و موفق ترین مرجعی که وجود آسیاب بادی را قبل از اسلام در ایران اثبات می کند تاریخ ابن خلدون است. همچنین منابع زیادی سیستان را محل اولیه آسیاب بادی ها می دانند. از توجه و تامل در واژه آس می توان به تاریخچه آسیاب بادی ها پی برد. آس به معنی دانه ریز سنگ است. در فرهنگ معین درباره آس چنین آمده است: "دو سنگ گرد و مسطح بر هم نهاده و سنگ زیرین در میان میلی آهنین و جزء آن از سوراخ میان سنگ زیرین در گذشته و سنگ فوقانی به قوت دست آدمی یا باد یا آب و یا برق و یا بخار چرخه و حبوب و جزء آن را خرد کند و آرد سازد."

ظهور آسیاب بادی ها در نشتیفان به سبب بادهای 120 روزه سیستان است که ساکنین گذشته شهر نشتیفان با توجه به قدرت و شدت باد مذبور نیاز به ایجاد آسیاب بادی را حس کردند و در پی ساخت آن از قرنها پیش بر آمدند. بادهایی که می وزند و با به حرکت در آوردن پره های چوبی این آسبادها، باعث انتقال نیرو به سنگ های این آسیاب ها و آرد شدن گندم می شده اند. سون هدین در مورد علل پیدایش آسبادها نشتیفان چنین می نویسد: "در تمام طول سال بادهای شمال حاکمیت دارند و استقرار باد و همچنین نبود آب موجب احداث آن شده است."

 

 

 

 

 


همچنین ببینید

گزارش تلویزیونی توربین بادی شاسکوه

برای مشاهده گزارش تلویزیونی روی عکس زیرکلیک کنید

راه اندازی توربین بادی وپنل خورشیدی درشاسکوه

به همت جمعی ازاهالی آبیز یک دستگاه توربین بادی وپنل خورشیدی درزیارتگاه شاسکوه نصب وراه اندازی

اصلاحیه

باعرض پوزش درمطلب ساعتی خاطره انگیزدرکوه به اشتباه گیاه کندرمعرفی شده بودکه صحیح آن آنغوزه یاصمغ

اسیا به نوبت

در اولین ساعات روز جمعه از جلوی آسیاب حاجی طهان عبور میکردم که متوجه ازدهام جمعیت عشایر شدم کنجکاو

نظرات کاربران

نظری بنویسیدنام شما :
ایمیل شما :
نظر شما :
کد امنیتی :
عکس خوانده نمی شود
کد را وارد کنید :
تصاویر برگزیده
آمار بازدید
امروز:61
دیروز :3259
این هفته :61
هفته گذشته :26081
این ماه:156870
این سال :156870
بازدید کل:4917131
امروز به :0 نظر کاربران پاسخ داده ایم.

آمارآنلاین :
کاربر آنلاین: (1)
مهمان آنلاین : (3)
موتورجستجوگر : (0)
درحال حاضر: 4 نفر درسایت حضور دارند